Alışveriş Videosu

Hacı Şakir Doğal Beyaz Kalıp Sabun 4x150 gr

Hacı Şakir Doğal Beyaz Kalıp Sabun 4x150 gr

7.95

Bu ürünü bulabileceğiniz reyonlar
Gıda Dışı | Kozmetik | Vücut Temizlik ve Bakım | Katı Sabunlar |
Marka: H.SAKIR
Stok Durumu: Var
   ya da   
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap

 

Yan etkisi bulunmayan saf bir sabundur.
 
Hacı Şakir, Türkiye markalaşma tarihinde yer edinmiş eski ve tarihi bir sabun markasıdır. Şu anda bir Amerikan şirketi olan Colgate-Palmolive Company ürünü olarak satışa sunulmaktadır.
Gerek ambalajı gerekse amblemi ile pazarlama sektöründe hafızalara kazınmıştır. Yüzyılı geçen bir tarihe sahiptir.
Eskiden yerel bir marka olan Hacı Şakir, hem yerel hem de global markalarla baş edebilecek düzeyde bir güce sahipti. Yabancı firmaya satılmıştır.
 
Hacı Şakir, Hacı Ali Bey'in oğludur. Hacı Ali bey, 19. yüzyılın ortalarında Kırım'da sabun ve mum üreten Kazan Tatarı bir girişimcidir.Bu sabunun ilk üretimi, 1889'a kadar götürülür. Hacı Şakir daha sonra Sabuncuoğlu soyadını alır.
Karadeniz'in kuzeyinin Rus egemenliğine girmesiyle ve Volga nehrinden kaynaklanan doğal sebepler yüzünden Hacı Şakir ailesi ile birlikte 1915 yılında Türkiye'ye göç eder. Hacı Ali Bey göç ettikten sonra, Laleli Atpazarı'nda evinin altında sabun ve mum üretmeye devam eder. Hacı Ali Bey'den sonra oğlu ve torunları dört kuşak boyunca şirketi yönetirler. Daha sonra şirket 1987'de Maya Grubuna ve daha sonra Colgate'e satılır.
 
SABUN NEDİR ?
Sabun, suyla birleştiğinde temizlemede kullanılan maddelerden kalıp ya da sıvı şekilde olanlara verilen genel isimdir.
Sabunun temizleyici etkisi, suyu çeken ince bir tabaka ile yağ parçacıklarını sarabilme yeteneğinden doğar.
Evlerde kullanılan sabunlar, doğada bulunan bitkisel ve hayvani yağlardan elde edilen yağ asitlerinin tuzlarıdır. Serbest halde bulunan karboksilli asitlerden de çeşitli sabunlar yapılabilir. Sentetik temizleme maddelerinin kullanıldığı 1930 yılından itibaren aynı özellik ve işte kullanılan sabun ve deterjan kavramları birbirinden ayrılmıştır.
 
Sabunun tarihi en az insanlık tarihi kadar eskidir. Pompei'deki lav örtüsü altında kalan toprakta sabun kalıpları bulunmuştur. Modern sabun imali, 19. yüzyılda Fransız kimyageri, Eugène Chevreul'ün sabunun bir yağ asidi tuzu olduğunu göstermesinden sonra gelişmiştir.
Tarihte, sabunlar genellikle sodyum, soda küllerinin ya da potasyum ve tuzlarının ve yağlı asitlerinin kül suyuyla sabunlaştırma tepkimesine girmesi sonucu elde edilirlerdi. Temeldeki yağların hidrolizi gliserol ve rafine sabunu oluşturur.
 
Sabun, temizleme amacı yanında kozmetik, losyon, krem, sprey, ilaç yapımında kullanılır. Endüstride boya, plastik döküm, metal çekme işlerinde, sentetik kauçuk ve plastiklerin birçok türünün üretiminde, su geçirmez tekstil üretiminde, metallerin paslanmasını önleyici yardımcı malzeme olarak birçok alanda kullanılmaktadır.
Sabunun en büyük olumsuzluğu sert sularda köpürmesidir.Köpürme faaliyeti olunca sabun etkisini yitirir.Bunun nedeni ise sert suda bulunan magnezyum ve kalsiyum ile sabunun etkileşmesidir.

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü            İyi

Doğrulama kodunu giriniz:Etiketler: dogal, hsakir, sab4x175gr, beyaz,