Alışveriş Videosu

Taze Peynir kg

Taze Peynir kg

14.95

Bu ürünü bulabileceğiniz reyonlar
Taze Ürünler | Kasap - Şarküter - Açık Bakliyat | Peynir KG | Yöresel Peynir KG |
Stok Durumu: Var
* Ağırlık belirtin:
Gramaj ile satılan ürünlerimizde %10 farklılık oluşabilmektedir.
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap

 

Köy Peyniri

KÖY peyniri tek çeşit olup tam yağlı olarak üretilmektedir yalnız 6 litre sütten üretilmektedir ve pastörizedir.

Süt ve süt ürünleri içerisinde en yüksek kalsiyum değerine sahip olan beyaz peynir kahvaltı sofralarımızın ve hamur işlerinin vazgeçilmezidir. Peynir özellikle gelişme çağında olan çocuklar ve bebek bekleyen anne adaylarının beslenme listesinde mutlaka bulunması gereken bir besin maddesi.

Ancak tüm yiyecek maddelerinde olduğu gibi peynirin de kararında tüketilmesi ve günde 200 gr peynir tüketiminin aşılmaması tavsiye ediliyor. Normal peynirden ziyade ise köy peynirinin yenmesi öneriliyor. Köy peyniri içerdiği yararlı maddeler nedeni ile normal beyaz peynirden daha yararlı. Peynir sevenler tarafından en çok tercih edilen peynir türü olan tam yağlı peynirlerin yerine ise yağsız beyaz peynirlerin tüketilmesi daha faydalı bulunuyor.

Köy peynirinin içerdiği yoğun kalsiyum nedeni ile özellikle de çocuklarda diş çürüklerinin önlenmesi ve diş gelişiminin daha sağlıklı sürmesini sağlamaktadır. Ayrıca köy peynirinin böbreklere destek olduğu ve böbrek hastalıklarının iyileşme sürecinde daha yoğun tüketilmesi gerekirken vücudunda kırık ve çıkık bulunan kişilerin de köy peyniri tüketmeleri halinde iyileşme süreleri daha da kısalıyor.

Tabii burada hatırlatmamız gereken bir nokta da köy peyniri alırken ve tüketirken pişmiş sütten yapışmış köy peynirlerinin tüketimi. Ülkemizde maalesef birçok köy ve kırsal alandaki sütlerde yüksek miktarda bakteri bulunuyor. Brusella gibi hastalıklar ise çiğ sütten ve çiğ veya iyi kaynatılmamış sütten yapılmış ürünlerden insanlara bulaşabiliyor. Köy peyniri alırken de iyi pişmiş sütten yapılanları tercih etmemiz sağlığımız açısından çok önemli.

Tabii bu peynirleri emin olduğumuz yerlerden temin etmeliyiz. Ayrıca uzun süre yüksek miktarda tuzlu salamurada bekletmek de gerekiyor. Bu bakteriler tuzlu salamurada uzun süre dayanamıyor. Köy peynirlerini pastörizasyonundan emin olamayacağımız için taze tüketmemek lazım.

 

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü            İyi

Doğrulama kodunu giriniz:Etiketler: peyniri, koy,