Alışveriş Videosu

Bağcı Hakiki Sele Zeytin kg

Bağcı Hakiki Sele Zeytin kg

16.95

Bu ürünü bulabileceğiniz reyonlar
Taze Ürünler | Kasap - Şarküter - Açık Bakliyat | Zeytinler | Açık Zeytinler |
Marka: BAGCI
Stok Durumu: Var
* Ağırlık belirtin:
Gramaj ile satılan ürünlerimizde %10 farklılık oluşabilmektedir.
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap

 

Sele Zeytini işlemek için eti kalın ve çekirdeği küçük zeytinler tercih edilmelidir. Ülkemizde Gemlik Zeytini sele zeytin için en uygun zeytindir. Sele zeytini satıştan ziyade aile ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlanır. Yapılışı kolay olup zeytinlerin yeme olgunluğuna gelme suresi diğer usullere göre daha kısadır. Sele zeytini yapımında gevrek dokulu zeytinlerden iyi sonuç alınmaz Etli, ince kabuklu ve küçük çekirdekli daneler sele zeytini için uygundur. Zeytin tanelerinin ağaç üzerinde iyice kararıp siyahlaşmasına dikkat edilir Zeytin olgunlaştığı için hasadı elle yapılır.

Toplanan zeytinler ilk önce elle ayıklanır. Fazla yumuşak, yaralı ve yabancı maddeler ayıklanır. İyice yıkanıp suyu süzüldükten sonra taneler selelere bir kat tuz bir kat zeytin şeklinde yerleştirilir. (Tuz Miktarı Zeytinin ağırlığının %15-20 si kadardır.) Tuz olarak iri tuz kullanılır. Selenin üzerine kanaviçe bezi örtülüp kenarları sepete dikilir. Ağzı kapatılan seleler hava akımı olmayan akan sularının rahatlıkla akıp gidebileceği bir yere yerleştirilir. Tuzun tesiriyle zeytinler suyunu salar. Bu usulde fire oranı yüksek olup % 20–30'a kadar çıkar. Fazla fireyi önlemek için kapların kuvvetli hava akımı olmayan bir yerde bulunması yararlıdır.

Seleler bir kaç gün kendi haline bırakılır. Daha sonra sallama, ters yatırma ya da bir kaptan diğerine aktarma suretiyle karıştırılır. Bu işlem ikişer gün arayla tekrarlanır ve çeşit ve olgunluk durumlarına göre zeytinler 25–30 gün tuzun içerisinde kendini sıkarak açılığını dışarıya salar tatlanarak yeme olgunluğuna gelirler. Olgunlaşan zeytinler elenerek tuzlarından ayrıştırılırlar. Yıkama yapılmaz. Zeytinyağı-sirke karışımı sıvıya batırılarak muhafaza edilir. Tuzlama sırasında zeytinler arasına defne ve mersin yaprağı konarak koku ve aroma almaları sağlanabilir. Siyah zeytin üretimi dünyada en çok Türkiye ve Yunanistan’da yapılmaktadır.

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü            İyi

Doğrulama kodunu giriniz:Etiketler: zeytin, hakiki, sele,