Bahçe çardak yapımı için öneriler

Bahçe çardakları, bahçelerin en güzel bölümlerini oluşturur. Uzayan günler, ısınan havalar bahçede çardak keyfinin tam zamanı. Bahçede yapacağınız çardak, hem gölgeyi sağlar hem de sarmaşık sevdalılarına yeni bir alan oluşturur.

bahcecardakyapimi

Çardağı ister bahçenize, ister verandanıza kurabilirsiniz. Ama bahçenizin güzelliğine güzellik katacak çardağı yaparken bazı noktalarını da dikkate almanız gerekli.

İşte bahçe çardak yapımı için öneriler;

1- Kafes şeklinde çardak: Popüler olan bu çardak tipini yapmak için kirişler, ahşaptan kafesler ve ahşap direkler kullanabilirsiniz. Çardağın üstünü ve yanlarını kafes şeklinde kapatabilirsiniz. Kafeslerde kızılağaç kullanırsanız minimal bir görüntü yakalar ve uzun ömürlü olmasını sağlarsınız. Ahşap çardağı genel dekorasyona uyum sağlaması için ister boyayın ister vernikleyin. Çardak dostlarınızla birlikte gölgelik bir alanda eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacak.

bahcecardak

2- Sütunlu çardak: Çardak yapmak için sütunlar da kullanabilirsiniz. Bunun için 4 adet ahşap kaplamalı PVC işinizi görecektir. Bu sütunları dilerseniz beton dökerek de yapabilirsiniz. Sütunların üstünü ahşap kirişlerle kapatabilir ya da çit kullanabilirsiniz. Daha basit bir yöntem arıyorsanız, çardağın üst kısmını basit bırakıp üzerini branda ile kapatmayı deneyin. Sütunlu çardaklar, geleneksel bahçe dekorunun tipik örnekleridir. Sütunların varlığı mimari olarak da bahçeye görsellik kazandıracaktır.

bahcecardakyapimi

3- Kemerli çardak: Çardağın üzerini kapatmak için düz sütunlar kullanmak yerine kemerli bir yapı da kullanabilirsiniz. Kemer çardağın tepesinde kubbe görünümü oluşturur ve bu da ferahlığı artırır. Kemeri oluşturmak için demir, kızılağaç ya da çelik kullanabilir, aynı zamanda su geçirmez kemerleri satın da alabilirsiniz. Kemerli bir çardak, bahçenizde rustik bir hava oluşturur.

cardak

4- Japon tarzı çardak: Bahçenizde Asya esintileri oluşturmak istiyorsanız, çardağı Japon kültürüne uyarlayın. Kızılağaç ya da sedir ağacından sütünlar seçerek bunları verniklemek ya da kırmızıya boyamak, çardağı bahçenin merkezi haline getirir. Eviniz ya da bahçeniz Asya tarzı olmasa da çardağınızı yine bu şekilde tasarlayabilirsiniz. Bu bahçeye çekicilik katar. Çardağı çiçekler ile çim alan arasına kurarak bir geçiş alanı da oluşturabilirsiniz.

bahcecardakyapimi1

5- Çardağınızı geri dönüştürülmüş plastikle de yapılabilir: Çardak için kullanılan ve ahşap olmayan tüm malzemeler aslında geri dönüştürülmüş plastiktir. Bu malzeme kullanıldığında, boyama yapmanıza da gerek kalmaz. Üstelik geri dönüştürülmüş malzeme uzun yıllar çürümeyecek ya da paslanmayacaktır.

cardak-1

6- Metal bir çardak: Çardağı tabii ki metal konstrüksiyon kullanarak da yapabilirsiniz. İnşaat demiri paslanacaktır, ancak pik demir her türlü şekle sokulabilir. Bakır ise yeşil-mavi ve kahverengi renkleri alacaktır. Metal aynı zamanda kemer ya da açı oluşturmak için de kullanılabilir.

cardakyapimi3

7- Canlı malzeme kullanarak çardak oluşturabilirsiniz: Bambu ya da esneyebiler türde ağaçlar yetiştirerek bunları birbirine bağlayarak çardağı oluşturabilirsiniz. Birbirine bağladığınız dallar ya da bambular böylelikle çardak için şekil alacaktır.

bahcecardak5

8- Çardaklar hafif, ağır, dekoratif ya da minimal, rustik ya da formal tasarımlara sahip olabilir. Bir çardağı yaparken, patikalarla çevirmek güzel bir çevre oluşturmanızı da sağlayacaktır. Bu küçük patikalar çim ile kaplanabilir, ahşap döşeme malzemesi ile düzenlenebilir. Patikaların her iki yanında bitki ve çiçekler de yer alabilir. Hatta sarmaşık kullanarak bu patikalar tamamen kaplayabilirsiniz.

bahcecardakyapimi4

Küçük bahçe düzenleme örnekleri için tıklayın

Fotoğraf kaynak: decoholic