Koltukta kalan su lekeleri nasıl çıkar?

Evinizdeki koltukların, özellikle de salonda bulunan koltukların zaman içinde kirlenmesi ve leke tutması kaçınılmaz bir durum. Tabii ki koltuğun temizlenmesi için kullanılan kumaşın da büyük önemi var.

koltuknasiltemizlenir

Evlerdeki toz ve leke tutmayan kumaşlardan oluşan koltuklar, aslında temizlik anlamında işi epey kolaylaştırır. Ancak bu kumaşların bir sorunlu tarafı, temizleme sırasında suyun oluşturacağı izler ve lekelerdir. Temizlik sırasında koltukta kalan su lekeleri nasıl çıkar? İşte yanıtı;

Koltukta kalan su lekesi için beyaz bir bez, temizlik alkolü, püskürtme şişesi, kokulu ıslak mendiller, fırça ve saç kurutma makinesine ihtiyacınız olacak. Öncelikle temizlik alkolünü püskürtme şişesine koyun ve rahatça koltuğa püskürtün. Bu işlem, koltuk üzerindeki kirlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Böylece neyin su lekesi, neyin gerçek kir olduğu da belirlenmiş olacak.

Bu aşamadan sonra asıl işlem başlayacak. Kokulu ıslak mendiller ya da bebek mendilleri kullanarak koltuktaki su lekelerini silmeye başlayın. Su lekeleri tamamen yok olana kadar koltuk ıslak mendildeki tüm sıvıyı çekmiş olacaktır. Su lekelerinin ıslaklığa tamamen doymuş olması çok önemli, aksi taktirde bu işlemin yeniden yapılması gerekecek. Sonrasında saç kurutma makinesi ile koltuğu kurutabilirsiniz.

Bu işlemi tüm koltuğa uyguladıktan sonra, fırçayı alarak koltuğu fırçalayın. Bu uygulama, kumaşın dokularını havalandırmaya yardımcı olacaktır.

Bahar temizliğinde unutulmaması gereken ince detaylar için tıklayın