Çocuğun ateşi nasıl düşürülür, Çocuğun ateşi ne ile düşürülmeli

Özellikle çocuklar hastalandığında ateşini düşürmek için ilk akla ilk önce sirke, kolonya veya buz gelir. Uzmanlar ise bu üçlüyü asla tavsiye etmiyor. Zira, bu üçlü damarları ani olarak büzdüğü için ateş hemen düşer gibi oluyor. Fakat sonrasında ise damarlar genişliyor ve ateş çok daha fazla yükseliyor. Özellikle küçük bebeklerde havale riskini artırıyor.
Çocuğun ateşi nasıl düşürülür
Çocuklarda sık rastlanan ateşli hastalıklara ailenin yanlış müdahalesi, kalıcı hasarlar bırakabiliyor. Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Pediatri Bölümü Uzmanı Dr. Melih Çetinkaya, 38 derecenin üzerinin ‘yüksek ateş’ diye tabir edildiğini ancak ateşin yükselişinin her zaman ciddi bir hastalık belirtisi olmayabileceğini hatırlatıyor. Aileler 37,5 derecenin üzerinde de ateşin yükselebileceğini düşünerek dikkatli olması gerektiğini ifade eden Çetinkaya, “Kulak, dilaltı, cilt, popo ve koltuk altı ateş ölçme noktalarıdır. Koltuk altı ölçümleri diğer ölçümlere göre 0,5 derece daha düşüktür. Ateş kendi başına bir hastalık olmaktan ziyade, bir hastalık belirtisidir. Her çocuğun ateşi çıkar. Bu vücudun savunma mekanizmasıdır. Önemli olan çıkan ateşi kontrol altında tutmaktır. Çocuk ateş nedeniyle titrer. Aile ‘eli ayağı buz gibi, başı yanıyor’ der. Bu tamamen ateşin doğası ile ilgili bir durumdur. Kan dolaşımının fazla olduğu baş ve vücut kısmı daha sıcakken dolaşımının az olduğu el ve ayaklar soğuk olacaktır.” diye konuşuyor.

ATEŞİNİ ÖLÇMEK İÇİN ÇOCUĞUNUZU UYANDIRMAYIN

Ateşli durumlarda yapılması gerekenlerle ilgili bilgi veren Çetinkaya, çocuklarında ateş olduğundan şüphelenen ailelerin ilk olarak, 20 dakika arayla çocukların ateşini ölçmesi gerektiğini belirtiyor. 20 dakika sonra ateşin düşmemesi durumunda odanın serin olması halinde bile çocuğun giysilerinden çoğunun çıkartılması gerektiğini kaydeden Çetinkaya, “Ateşi olan bir çocuğun ancak ince bir çarşafla örtünmeye ihtiyacı vardır. 39-40 derece ateşi olan çocuğunuzun bütün vücudunu ılık su ile ıslatılmış süngerle silerek ateşi düşürebilirsiniz. Ancak her beş dakikada bir ateşi ölçün ve 39 derecenin altına düştüğü zaman uygulamayı durdurun. Hiçbir zaman bu iş için soğuk su kullanmayın. Soğuk, kan damarlarını büzüştüreceği için ısıyı düşürmek yerine yükseltecektir. Yukarıdaki uygulamalar bir netice vermezse, doktor kontrolünde ateş düşürücü şurup verin. Çocuğunuzun belirli aralıklarla az miktarlarda da olsa sıvı şeyler içmesini sağlayın. Ateş düşürmek için asla kolonya, alkol, sirke ve buz kullanmayın. Bunlar damarları ani olarak büzer ateş hemen düşer gibi olur, sonrasında ise damarlar genişler ve ateş çok daha fazla yükselir. Özellikle küçük bebeklerde havale riskini artırır.” diyor. Ateşi olan çocuğun altı ayın altında ise derhal doktora başvurulması gerektiğini sözlerine ekleyen Dr. Melih Çetinkaya, çocuğun bir şey içmemesi, sürekli ağlaması, ailede havale geçirme olağansa ve ateşin 24 saatten uzun sürmesi halinde doktora başvurulması gerektiğini belirtiyor.

Yorum Yaz
 1. irfan bolat

  Benim oglum 2 yasinda ve 2 gundur atesi var. bu atesi kontrol altinda tutuyoruz ancak dusuremiyoruz. Devlet hastanesine gittik(oglen) bogaz enfeksiyonu dedi ve yarim novaljin iceren bir igne yapti ilac verdi. ancak cocugumun atesi hic dusmedi. atesi yukseldikce ilik dus aldiriyoruz. ama dusuremiyoruz. ilaclar biri antibiyotik, biri agri kesici ama hicbiri ates dusurucu degil. Ne yapacagimizi bolemiyoruz.

  • polat sivri

   Kardeşim öncelikle odanın serin olmasına özen göstermelisin.. Doktorunda dediği gibi. İlaçlarını sık sık değil doktor kontrolünde yapmalısın bazı ilaçlar işe yaramayabilir . Bu yüzden doktora başvurmak en iyi çözüm . Ve kesinlikle Doktorunda dediği gibi sirke kolonya vs gibi şeyler çocuğun ateşini yükseltir.Bunları yapmayın . Çocuğu sakin bir ortamda takip edin . Eğer bunlar çözüm değilse kardeşim bence en yakın hastaneye gidin.. Geç kalmadan

  • FATMA YILMAZ

   bazı ateşler hastalıktan yanı sıra nazardanda olabiliyor. bunun için nazar duası okutturmalısız.

 2. sevil

  atesi dun geceden beri 38 39 ilac aliyo dusme gostermiyo ne yapmam gerek

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*