Şişe mantarından dekoratif saksılar

Her türlü şişe mantarını kullanarak, ister evinizin minik çiçek saksılarıyla doldurun, isterseniz dostlarınıza küçük hediyeler götürün.

Evinizde biriken şişe mantarlarını çöpe atmak yerine, minyatür saksılara dönüştürmek hem eğlenceli hem de el becerinizi artırıcı bir oyuna dönüşebilir. Üstelik evinizin sevdiğiniz köşelerini bu minik saksılarla renklendirebilirsiniz. Ayrıca evinizde yapabileceğiniz bu minyatür saksıları sevimli hediyelere dönüştürmek de mümkün.

Bunun için size gereken birkaç küçük alet var. Şişe mantarlarının yanısıra bir tükenmez kalem, küçük bir bıçak, bir tornavida, minyatür bitkiler ve biraz toprak o sevimli saksılara ulaşmak için yeterli.

dekorat'f-mantarlar

Şişe mantarını dik tutun ve üstüne bir daire çizin. Tabii ince bir çerçeve bırakmayı unutmayın. Hatta bazı şişe mantarlarının üzerinde çizilmiş daireler olabileceğini de unutmayın.

Daha sonra, çizdiğiniz daireyi takip ederek dikkatli bir şekilde mantarı bıçak ile kesin. Çizdiğiniz dairenin dışına taşmamaya özen gösterin.

Dairenizi kestikten sonra, bıçak yardımıyla küçük mantar parçalarını çıkarmaya başlayın.

dekoratif-mantar

Yeterli miktarda mantar parçasını çıkardıktan sonra, tornavida yardımıyla şişe mantarının içini oymaya devam edin. İlginç gelse de, tornavido ucu, bıçaktan çok daha fazla mantar parçasını dışarı çıkaracaktır. Mantarın derinliğinin yarısını geçtikten sonra oymayı bırakabilirsiniz.

eviniz-icin-dekoratif-mantarlar

Ardından içini oyduğunuz şişe mantarına bir miktar toprak koyun, ancak bitki için yer bırakmayı unutmayın.

Ardından bitkiyi şişe mantarının içine koyup etrafını biraz daha toprakla kapatın. Artık minyatür saksınızı evinizin güneşli bir yerine yerleştirebilirsiniz. Ara ara sulamayı da unutmayın.

dekoratif-mantarlar

dekoratif-mantar-seti