Tat Ekstra Tatlı Biber Salçası Cam 550 ml

11,25t

 

Domates üretiminde dünyanın ilk beş ülkesinden biri olan Türkiye'de markalı salça tüketimi yaygınlaşıyor.Domates ürünlerinin Türkiye'deki pazar payı yaklaşık 120 milyon dolara ulaştı. 1985'te yüzde 60 olan ev yapımı salça tüketimi yüzde 29'a kadar düştü. Sektör temsilcileri, bu düşüşü kadınların çalışma hayatına girmesi ve damak tadındaki değişime bağlıyor.

Firmalar da, salça pazarından daha çok pay kapma yarışına girdi. Son günlerde yapılan reklamlar domates bazlı ürünlerin sağlık üzerindeki etkisine dikkat çekiyor. Pazarlama çalışması yeni ürünlerle de destekleniyor. Domates salçasının yanı sıra biber salçası da markalı hale geldi.

Sivri biber, sulak yerde yetişdiği zaman tatlı olsa da genellikle acıdır. Taze iken yeşildir. Fazla olgunlaşırsa veya güneşte kurutulursa kızarır. Çarleston biber, sivri biberden daha kalın, daha etlidir genellikle tatlıdır. Domates biberi, domatese benzer, yayvan yapılıdır. Rengi kırmızıdır, ama acı değildir. Dolmalık biber, yeşil ve sarı cinsleri vardır. Dolmalık biber de fazla olgunlaşınca veya güneşte kurutulunca kızarır. Türkiye'de, Avrupa'da Paprika diye anılan cins biber ise taze iken bile kırmızıdır ve genellikle çok acıdır. Macarların ünlü [[gulaş] ve benzeri yemeklerinde kullandıkları biber budur. Bütün biberler kurutulup kırmızı bir renk aldıktan sonra toz durumuna getirilir, buna "kırmızı biber" adı verilir ve "çok acı", "acı", "az acı" ve "tatlı" olarak ayrı ayrı satılır. Kırmızı renkli domates biberinden "biber salçası" yapılır. Biber salçası Anadolu'da çok kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde güneşte kızarmış tatlı biberlerden de biber salçası yapılmaktadır.

Yorum yap

Diğer Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmamış
Etiketler: Tat, 580, Ml, Biber, Salcasi, Ekstra, Tatli, Cam,