Çilli Begonya Bakımı ve Yetiştiriciliği

Angel Wing Begonia Snow CappedÇilli begonya hemen hemen her evde bulunan, dekoratif yaprakları için yetiştirilen bir bitkidir. Adını görünümünden alan bu güzel bitki iç mekan süs bitkisidir. Geniş kalp şeklinde olan yapraklarının üzerinde minik çiller bulunmaktadır. Bu çiller bitkinin çok daha güzel görünmesini sağlamakta. Yaprak rengi genelde yeşil olan bu bitkinin açık sarımsı çilleri bitkinin çok güzel görünmesini sağlıyor.

Bakımı oldukça kolay. Evinizin salonlarında, iş yerlerinizde, ofisinizde hatta balkon ve teraslarınızda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz çok güzel bir bitki. Bakımı sizi hiç yormayacak.

Çilli begonya nem seven bir bitki. Bu nem ihtiyacını toprağını nemli tutarak sağlayabilirsiniz. Ancak kesinlikle bitkinin yapraklarına nem ihtiyacını gidermesi için su püskürtmeyin. Bu yöntem çoğu bitki için geçerli olabilir ancak çilli begonya için tam tersi bir etki yapmaktadır.

Aydınlık ve yarı gölge yerleri seven bir bitkidir. Ancak direk gelen güneş ışığından korunması gerekir. Aksi halde dekoratif yaprakları zarar görecektir. Güneş ışığını dolaylı alan yerleri tercih etmelisiniz. Yarı gölge yerlerde de rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

Bitkinin sulamasını ilkbahar aylarından itibaren kademeli artırın. Özellikle yazın çok sıcak günlerde bitkinin su ihtiyacı daha da artacağından sulamasına dikkat etmelisiniz. Toprak yüzeyine bakarak su gereksinimini anlayabilirsiniz.Toprak yüzeyinin nemli olması gerekir. Kış aylarında ise bitkinin su gereksinimi az olacağından çok az sulama yapmalısınız. Kışın aşırı sulamamaya çok dikkat etmelisiniz.

Bitkinin yılda bir kez toprağını  değiştirmeniz çok yerinde olacaktır. Bitkiniz böylece kendini yenileyebilecek, daha sağlıklı büyüyecektir.

Üretimi ise çok basit. Bitkinin kırılan küçük dallarını direk olarak toprağa ekerseniz hemen tutacaktır. Tohumla üretimi de mevcut ancak hiç kullanılmayan bir yöntem. Hem zaman alıcı hem de diğer yöntem çok basit ve kesin sonuç veren bir yöntem.