Yıldız Çiçeği (Dahlia) Bakımı

DSC01798 triple-star flowerYıldız Çiçeklerinin (Dahliya) Bakım ve Hastalıkları

Yıldız çiçeği yumrularının sökümü:Bu konuda değişik görüşler var. Bir kısım yetiştiriciler, ilk don olayından 1-2 gün sonra yumruları topraktan çıkarmayı öneriyor. Bir başka görüş de, ilk don olayından sonra yumruların iki hafta sonra toprakdan çıkarılmasını öneriyor. Ben benim yumruları ilk görüşe göre, ilk don olayından 2 gün sonra topraktan çıkarıyorum. Bu yıl daha bu işlemi yapmadım. Kısaca söküm işlemi aşağıdaki gibi yapılır.

Bitkileri 5-6 cm toprak üstünden kesin, yumruları zedelemeyecek şekilde topraktan çıkarın, yumruların üzerindeki toprağın fazlasını hafifçe dökün. (Tamamını değil) . Yumruların üzerindeki toprağı asla fırçalayarak veya yıkayarak uzaklaştırmayın. Yumruların üzerinde kalan toprak yumrunun kurumasını önler.

Topraktan çıkardığınız yumruları uygun sıcaklıkta (5-20 derece) 1-2 saat havalandırın.

Bu havalandırma işlemi yumrunun üzerindeki fazla rutubetin atılmasını sağlayacaktır. Kuru yumrular üzerinde mantarların üremesi daha zordur. Mantarlar rutubetli ortamlarda daha kolay ürerler. Yumruları bir file içine koyarak 5-7 derece sıcaklıkta bahara kadar saklayabilirsiniz. Veya yumrular kum, torf, ağaç talaşı içinde de saklanabilir. Bu durumda yumrular zaman zaman hafifçe rutubetlendirilmelidir. Filede saklanan yumruları zaman zaman kontrol ederek çürüyenleri ve bozulanları ayırın.

File asılabileceği gibi, içine gazete kağıdı yayılmış tahta bir sandıkta da saklanabilir. Yumrular asla naylon poşette saklanmazlar.

Yumruları birbirinden ayırmayın, ayırma işlemini ekimden önce elle veya temiz bir bıçak yardımı ile yapın. Yumruların ayrılması kurumayı kolaylaştıracaktır.