Bebek bezi değiştirme sıklığı artırılmalı

Bebeğin altının kuru olması günlük bakımının en önemli ve en sık tekrarlanan bölümlerinden biridir. Zira bebeğin cilt sağlığı ve huzuru için altının temiz ve kuru olması büyük önem taşır. Özellikle yenidoğan döneminde sık olarak sulu kaka yapan bebeklerin cildinin tahriş olmaması için anne ve babaların dikkat etmesi gerekir.

Türkiye’de bebek bezi kullanımı arttı

Kullanım kolaylığı ve hijyenik olması nedeniyle ebeveynlerin vazgeçemediği ürünler arasında yer alan bebek bezleri, günümüzde annelerin bebek bakımında en temel gereksinimler arasında kabul ediliyor. Bebek bezi kullanım alışkanlığının ve sıklığının her geçen yıl arttığını belirten Kimberly-Clark Pazarlama Direktörü Esra Selçuk Dedeköylü, artışın nedenlerini;

• Ailelerin çocuklarının sağlığını ön planda tutması,

• Gelir düzeylerinin artması,

• Geleneksel yıkanabilir bebek bezlerinin anneye çocuk bakımı yanında ciddi külfet getirmesi,

• Bebek nüfusundaki artış,

• Şehirleşme ve ailelerin eğitim düzeylerinin artması,

• Türkiye’de bebek bezlerinin finansal olarak ulaşılabilir oluşu olarak sıralıyor.

Kullanım sıklığı yeterli değil

Türkiye’de bebek bezi kullanım sıklığının gelişmiş ülkelerin gerisinde kaldığına dikkat çeken Esra Selçuk Dedeköylü, “Türkiye’de 0–3 yaş grubunda 4 milyon bebek var. Bebek bezi pentrasyonu konusunda Türkiye gelişmiş ülkelerden çok da geri kalmamakla beraber kullanım sıklığı konusunda maalesef sınıfta kalıyor. Gelişmiş ülkelerde günde 5–6 adet bez değiştirilirken Türkiye’de günde ortalama 2,7 bebek bezi değiştiriliyor. Bu durum da bebek cildinde pişik, tahriş ve kızarıklık gibi sorunlara yol açabiliyor” diyor.

Bebek bezi kullanımı bebeğin özelliklerine göre değişir

Bebek bezleri bebeğin yaşı ve günlük rutinine göre değişen ihtiyaçlara cevap verecek şekilde tasarlanır ve bebeğin özelliğine göre değişir.Bebek bezleri ilk bakışta aynı amaca hizmet ediyor gibi görünse de bebeğin değişen ihtiyaçlarından dolayı farklı görevler üstlenir. Örneğin bebeğin doğum kilosu ve hangi ayda olduğu onun için seçilecek bezde aranılan özellikleri belirler. Yeni doğan bebeklerin beslenme düzeni ve günlük rutini farklılık gösterir. Ayrıca ciltleri çok ince ve hassas olduğundan yeni doğmuş bir bebeğin bebek bezi seçiminde kriterler; bebek bezinin mümkün olduğunca doğal olması, bebek cildine zarar vermeyecek kadar yumuşak olması ve sadece sütle beslenen ve sıvı kaka yapan bebeğin ihtiyaçlarına cevap vermesi şeklindedir.