Yeni Doğan Bebekler İçin Mama

Mümkün olduğunca anne sütüne yakın olması lazım bu mamaların o yüzdende aslında bu biberon mamalarının gerçek adı anne sütüne tam atapte formül süttür. İnek sütü bazlıdır ama inek sütünün bebek için uygun olmayan birçok özellikleri azaltılmıştır. Protein içeriği düşürülmüştür, protein yapısı değiştirilmiştir, anne sütüne adapte formüllerin yani bir numara veya püre dediğimiz tarz mamaların en önemli özelliği V - Kazelin oranını tersine çevirmiş olmasıdır. Yani V oranı çok yüksektir, kazelin daha düşüktür.

Yine inek sütünde çok yüksek olan sodyum ve bazı mineral içerikleri bebeğin olgunlaşmamış böbreklerini aşırı derece yorar. Bu sodyum içeriği azaltılır, yoğunluğu düşürülür, yine bebeğin böbrekleri tarafından daha kolay işlemden geçirebilir hale getirilir.

Kalsiyum fosfor dengesi yine inek sütünde çok uygunsuz kalsiyum oranı yüksek olmasına rağmen, bebek sindirimi miyokimyasal sistemi tarafından bu kalsiyum yeterince kullanılamıyor, bu kullanımın sağlanabilmesi için fosfor ve kalsiyum arasındaki dengenin çok iyi olması sağlanıyor. Bunlar olmazsa olmaz özellikler.

Birde günümüzde son teknoloji biberon mamaları var. Bunlarda da anne sütüne bir adım daha yaklaşmışız. Burda da bağışıklık sistemini destekleyecek pirebiyotik katkılar var. Yine büyüme, gelişme, hücre gelişimi üzerine olumlu etkileri olan kimyasalar var ve son olarakda beyin, göz gelişimi yani sinir dokusunun, sinirleri kapsayan izolasyon maddesi gibi düşünün bu iletinin çok daha hızlı vede düzenli olarak yapılmasını sağlıyor. Miyelizasyon ve retinanın gelişimi üzerine Omega 3-6 vitaminleri çok önemli, anne sütünde de bunlar bol miktarda ve dengeli bir şekilde var. Yeni kuşak artık 21. yüzyıl mamaları diyelim, bunlarda bu Omega 3 ve 6 katkılarıda var.