Yaz mevsiminde bebeklerde su ihtiyacı

Bebeğiniz yazın su ihtiyacı hisseder mi? Yaz döneminde bebeklerde su tüketimi ne kadar olmalı? İşte yazın bebeklerde su ihtiyacı ile ilgili bilmeniz gerekenler...

yaz-mevisiminde-bebklerde-su-ihtiyaci

Uzmanlar anne sütünün bebeklerin sıvı ihtiyacını karşılamada yeterli olduğunu söylüyor ve ilk altı ay için yaz mevsimi de dahil olmak üzere bebeklere su verilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Anne sütü her ihtiyacı karşılıyor

Bebeklerin suya ihtiyacının olup olmadığı her anne tarafından merak edilen bir konudur. Doğumundan sonra ilk 6 ay içinde anne sütü ile beslenen bebeklere su verilmemektedir. Bebeğiniz ek besinler tüketene kadar su vermemeye devam edebilirsiniz. Çünkü anne sütünde, bebek için gerekli olan tüm sıvı ihtiyacı bulunuyor. Bununla birlikte bebeğin ilk altı ayında mide gelişimi yeni yeni oluştuğundan ve hassas olduğundan enfeksiyon kapma riski de göz önünde bulundurulmaktadır. Bu durumdan habersiz olan anneler bebeklerine su verdiklerinde, bebeğin süt alımını da azaltmış olurlar.

Mamaların içine konulan su kaynatılmalı

Eğer bebeğiniz mama ile besleniyorsa mama hazırlanırken birçok şeye de dikkat etmeniz gerekiyor. Bebeğinizin mamasına hazırladığınız suyu koymadan önce en az 10 dakika kaynatılması öneriliyor. Mama alındıktan sonra bebeğinize birkaç çay kaşığı su verebilirsiniz. Ek gıda dönemine geçtikten sonra bebeğin günlük su ihtiyacı 30 - 100 ml arasındadır.