Bebekler neden sinirli olur?

Ebeveynler bebeklerinin sinirli hallerinden şikayet ederler. Ancak bu halleri pekiştiren unsurun kendi tepkileri olduğunu fark edemezler.

bebekler-neden-sinirli-olur

İşte bebeğinizi sinirlendiren 5 neden;

Israrcı olmanız...

Bebeğiniz herhangi bir konuda hırçınlaştığında ısrarcı olmayın. Örneğin; bebeğinizin aç olduğu düşünerek zorla yemek yedirmeniz onu sinirlendirebilir.

Hareketlerini kısıtladığınızda...

Bebeğiniz oyuncaklarını yere attığında geri verip, daha sonrasında sinirli bir şekilde ona bağırmanız ne olduğunu anlamamasına ve sinirlenmesine neden olabilir.

Başkalarının kucağına gitmek istemediğinde...

Bebeğiniz nadir gördüğü kişilerin kucağına verildiğinde kendini güvensiz hisseder, sinirlenir, tepkisini göstermek için de ağlar veya bağırır. O yüzden başkasının kucağında durmak istemiyorsa, ısrarcı davranmayın.

Kendini ifade edemiyorsa...

Bebeğiniz kendini ifade edemiyorsa sinirlenir ve hırçınlaşmaya başlar. Bu durumda dil becerisini geliştirmek için ona masal okumayı, bir şeyler anlatmayı, iletişim halinde olmayı deneyin.

Yorgun olduğunda...

Bebeğiniz bazı zamanlarda kendini yorgun hisseder ve bu dönemde sizin belirlediğiniz şeyleri yapmak istemeyebilir. Örneğin; bebek arabasına bindirilmek, banyo yaptırılması, üstünün değiştirilmesi gibi eylemler onu yorduğu için sinirlenmesine neden olabilir.