Yazın bebekler için cilt bakım önerileri

Bebeklerin ciltleri oldukça hassastır ve en ufacık dış etkenden etkilenirler. Yaz aylarında artan sıcaklarla birlikte bebeğinizin cilt bakımına daha özen göstermelisiniz.

yazibebeklericinciltbakimonerileri

Yaz aylarında bebeklerde en sık görülen cilt problemi pişik oluşumu. Pişik oluşumunu önlemek için mutlaka bebeğinizin bezini sık sık değiştirip havalandırın. Böylece bez bölgesi temiz ve kuru kalacaktır. Her bez değişiminde hassas cildini koruyacak pişik kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Bebeğiniz çok küçükse direkt güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edin. Saat 16.00’dan sonra gölgede dışarıya çıkarabilirsiniz. Denize ya da havuza giren bebeğinizin cilt bakımına çok özen göstermelisiniz. Güneşe çıkarken giyeceği kıyafetler pamuklu, açık renkli ve nefes alan kumaşlardan olmalı. Mutlaka en az 30 koruma faktörlü koruyucu güneş kremi kullanın.

Özellikle havuz sonrası mutlaka duş almasını sağlayın ki havuzdaki klor bebeğinizin cildine zarar vermesin. Mümkünse havuz yerine denizi tercih edin.

Özellikle yenidoğan bebeklerin elleri soğuk olduğu için üşür endişesi ile kalın giydirilir. Siz üşümüyorsanız bebeğiniz de üşümüyordur. Dolayısı ile bebeğinizi çok kalın giydirmeyin.

Yazın sık sık terleyeceği için kıyafetlerini sık aralıklarla değiştirin.

Mümkünse her gün banyo yaptırın. Banyosunda da su sıcaklığının fazla olmasından kaçının.

Cildine zarar vermeyecek bebekler için üretilen şampuan ya da losyonlar kullanın.

Bebeğinizin kıyafetlerini ayrı yıkayın ve bol su ile durulayın.

Bebeğinizin doğru beslenmesi, gerekli mineral ve vitaminleri doğru besinlerden alması, cilt sağlığı için oldukça önemli.

Bebeğinizin cildi ne kadar kurursa o kadar savunmasız kalır. Bu nedenle cildini her gün nemlendirin ve kurumasına izin vermeyin.