5 madde ile grip aşısı hakkında bilmeniz gerekenler

Hava ısısındaki ani değişiklikler ve okulların açılması grip salgını riskini de yükseltiyor. Uzmanlar ise gribe karşı en etkin koruma yöntemi olan grip aşısının eylül sonundan ekim ortalarına kadar "tam zamanı" olduğunu belirtiyor.

grip-asisi

İşte 5 madde ile grip aşısı hakkında bilmeniz gerekenler;

1. Grip aşısı Ekim ayından itibaren Ocak, Şubat ayına kadar yaptırabiliyor.

2. Aşının ciddi bir yan etkisinin olmadığı belirtiliyor. Ancak yumurta alerjisi olanlar, aşıya karşı alerjisi olanlar, ateşli hastalık geçirmekte olanlar, 4 ayın altındaki hamileler, 6 ayın altındaki bebekler ve önceki aşılarından sonra grip tablosu yaşayanlara uygulanmaması tavsiye ediliyor.

3. Grip aşısını başta gebeler olmak üzere 65 yaşın üzerinde olan; astım, diyabet, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği ve kan hastalığı olan kişilerin mutlaka yaptırması gerekiyor.

4. Grip aşısı yapıldıktan 10-12 gün sonra koruyucu etkisi başlıyor. Koruyuculuk yaklaşık 6 ay sürebiliyor. Sağlıklı erişkinlerde yüzde yetmiş, yaşlı kişilerde ise yüzde altmış oranında koruyucu olduğu belirtiliyor.

5. Grip aşısı, erişkinlerde omuz kasına ya da deri altına uygulanıyor. İki yaşın altındaki çocuklarda ise iç bacak kaslarına uygulanıyor.