Göz kuruluğunu önlemenin 4 yolu

Soğuk ve rüzgarlı hava göz sağlığını da olumsuz etkiliyor. Soğuk havalarda en sık karşılaşılan göz problemi ise; göz kuruluğu olarak belirtiliyor.

goz-kurulugunu-onlemenin-5-yolu

Bunun nedeni ise kuru ve soğuk hava, rüzgar ile hava kirliliğinin yanı sıra uzun süre geçirdiğiniz kapalı ortamlarda havalandırmanın etkisiyle gözlerdeki nem oranının azalması.

Göz kuruluğu; gözlerde yanma, batma, kızarıklık ve görme kaybı gibi belirtilerle gelişiyor.

Göz kuruluğunu önlemenin 4 yolu:

Rüzgardan korunun

Rüzgar, gözyaşını buharlaştırarak göz kuruluğuna yol açabiliyor. Bu yüzden rüzgarlı havalarda geniş çerçeveli gözlükler kullanarak gözlerinizi korumayı ihmal etmeyin.

Bol su için

Su, göz sağlığınız için de çok önemli. Yetersiz su aldığınızda gözyaşı üretiminiz de azalıyor. Göz sağlığınız için günde en az 2 litre su içmeyi unutmayın.

Kapalı ortamlarda nem oranını ayarlayın

Kullandığınız ısıtma yöntemleri havadaki nemin azalmasına, bunun sonucunda da göz kuruluğuna neden olabiliyor. Göz sağlığınız için odanızda nem oranını yüzde 50 civarında tutmaya özen gösterin.

Gözlerinizi dinlendirin

Bilgisayar kullanırken gözlerinizi daha az kırpıyorsunuz. Bu durumda göz yüzeyinden buharlaşmayı artırıyor. Ekran başındayken gözlerinizi saat başı 1-2 dakika kapatarak dinlendirmeniz fayda sağlayacaktır.