Sabah yorgunluğunun en önemli 7 nedeni

Sabah zor uyanıyor, yataktan sürünerek kalkıyor, uykunuzu alamamış hissediyorsanız, sürekli yorgunluk ve halsizliğiniz varsa bu durum bazı hastalıkların habercisi olabilir.

sabah-yorgunlugunun-en-onemli-7-nedeni

İşte sabah yorgunluğunun en önemli 7 nedeni:

Yeterince su tüketmemek

Vücudunuzun susuz kalması enerji seviyenizi düşürüyor. Susuzluk hem kanınızı koyulaştırıyor hem de kan hacminde azalmaya sebep oluyor. Bu durumda da kalbiniz daha az pompalama yapıyor ve kaslara giden oksijen hızı azalıyor. Yorgun uyanmak istemiyorsanız gün içerisinde bol bol su tüketin.

Demir eksikliği

Kendinizi yorgun hissediyorsanız ve odaklanmakta güçlük çekiyorsanız demir eksikliği sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Beslenme alışkanlığınıza yağsız et, börülce, yumurta sarısı, koyu yeşil yapraklı sebze, kabuklu kuruyemiş, yerfıstığı ezmesi gibi besinler ekleyerek demir alımını artırın.

Günün en önemli öğününü atlamak

Kahvaltı günün en önemli öğünü... Güne kahvaltı yapmadan başlarsanız vücudunuzun tembelleşmesine neden olursunuz. Kahvaltınızda tam tahıllar gıdalar ve sağlıklı yağlar tüketmeye çalışın.

Karbonhidratlı atıştırmalıklar

Abur cubur gıdaların glisemik indeksi oldukça yüksek. Bu nedenle kan basıncında ani yükselmelere neden olur. Bu durumda beraberinde yorgunluğu getirir. Gün içerisinde aldığınız besinlere dikkat ederek kan basıncınızı sabit tutmaya çalışın.

Dağınık olmak

İşyerinizde ya da evinizde dağınık bir ortam odaklanmanızı güçleştirir. Düzenli olmak güne pozitif başlamanıza yardımcı olur.

Endişe ve kaygılarınızdan kurtulmak

Yaşadığınız en ufak sorunu bile büyütüyorsanız, bu endişe ve kaygılar sizin zihinsel açıdan yorulmanıza sebep olur. Hemen şimdi derin bir nefes alın ve kaygılarınızdan kurtulun.

Cep telefonundan ayrı kalamamak

Telefonun, tabletin ya da bilgisayarınızın arkadan aydınlatması uykuyu düzenleyen melatonin hormonunu durdurarak vücudunuzun doğal ritmini bozuyor. Bu sebeple yatmadan birkaç saat önce elektronik aletlerden uzak durun.