Sağlıklı yaşlanmak elinizde

Sağlıklı yaşlanmak her insanın isteği. Beslenme alışkanlığı, stresten uzak kalmak, düzenli spor yapmak, sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmaksa sağlıklı yaş almakta önemli rol oynuyor.

saglikli-yaslanmak-elinizde

Beyin hücreleri ölmeye başlıyor

30 yaşından sonra beyin hücreleri yavaş yavaş ölüyor ve beyin dokusunda küçülme başlıyor. Beyin yaşlanmasını belli bir ölçüde geciktirmek ise elinizde. Haftada en az iki defa balık yemeli, sigara ve alkolden uzak durmalısınız.

Yaş ilerledikçe kalp büyüyor

40 yaşından itibaren kalbiniz de yaşlanmaya başlıyor. Kalp ağırlığında artış meydana geliyor. Bunu önlemek için sigara kullanmamak ve yağ tüketimini azaltmanız gerekiyor. Ayrıca potasyum açısından zengin gıdalar da tüketmeye özen göstermelisiniz.

Yaş ilerledikçe yakın uzaklaşıyor

40 yaşından sonra yakını görmede zorluklar yaşanıyor. Göz sağlığını korumak için C ve E vitaminleri açısından zengin besinler tüketilebilir, çinko takviyesi alabilirsiniz. Ayrıca düzenli aralıklarla göz muayenesi yaptırmayı da ihmal etmeyin.

İşitme kaybı başlıyor

Yaşlılığa bağlı olarak işitme kayıpları başlıyor. Gençken çok sesli müzik dinlemek, işitme sağlığınızı tehdit ediyor. Duymanızda sorun yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.