Ofiste göz sağlığını korumanın 4 yolu

Ofis ortamında çalışıyorsanız ve tüm gün bilgisayar karşısındaysanız, göz sağlığınıza daha çok özen göstermeniz gerekiyor.

ofiste-goz-sagligini-korumanin-4-yolu

Daha sağlıklı gözlere sahip olmak için ofis ortamında dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir;

1. Ofiste çalışanların göz sağlığını bozan en önemli faktör, ortamın yeterince aydınlatılmamış olması. Aydınlatma ne kadar az olursa, gözler daha net görebilmek için o kadar çok çalışmak zorunda kalır. Bu nedenle göz sağlığınız için, ortamın yeterince aydınlatılmış olması ve ışığın gözünüze dolaylı olarak gelmesine özen gösterin.

2. Bilgisayar karşısında saatlerce çalışmak göz sağlığını tehdit eder. Bilgisayarda uzun süre bir yere odaklanmak göz kapaklarının kırpma refleksini azaltır. Bu durumda gözlerde kızarıklık, yanma, batma ve kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkmasına neden olur. Gün içerisinde her 45 dakikada bir, gözlerinizi yormayacak şekilde 5-10 dakika mola vermelisiniz.

3. Özellikle para ile temas halinde bir işiniz varsa göz enfeksiyonlarına dikkat etmelisiniz. Gün içerisinde ellerinizi sık sık yıkamak veya dezenfektan maddelerle silmek etkili bir yöntemdir.

4. Göz sağlığınız için bilgisayar ile aranızdaki mesafe de çok önemli. Bilgisayara ne kadar yakından bakarsanız, gözünüz de o kadar enerji kullanmak zorunda kalır. Bunun sonucunda gözlerde yorgunluk ve kuruluk ortaya çıkabilir. Çalışırken masa ile aranızda 40-50, bilgisayar ile 60-70 santim olmalı. Ayrıca bilgisayar ekranı da göz hizasının 20 cm altında bulunmalı.