5 adımda saçlarınızı sonbahara hazırlayın

Yaz neredeyse bitti. Peki saçlarınız sonbahara hazır mı? Saçlarınızı güneşin, sıcağın, deniz suyunun etkilerinden kurtarmak için sadece 5 adım uygulamanız yeterli.

saclarinizi-sonbahara-hazirlayin

Sonbaharda mükemmel saçlar için;

Sülfattan uzak durun

Sülfat, şampuanların köpürmesine yarayan bir içerik. Saçlarınız köpürdükçe temizlendiğini sanıyorsunuz, oysa sülfata maruz kalıyorsanız. Aslında şampuan saçlarınızın doğal yağ dengesini bozuyor. Yaz aylarında pek mümkün olmasa da, sonbaharda saçlarınızı ne kadar az yıkarsanız o derece sağlıklı saçlara sahip olursunuz. Şampuan seçiminde ise sülfatsız olanları tercih ederek kafa derinizin yağ dengesini koruyarak, kuruyup kepeklenmesini önlemiş olacaksınız.

Doğal yağlar imdadınıza yetişir

Yaz aylarında yıpranan saçlarınızın doğal parlaklığına kavuşması ve yumuşaması için bakım yağlarından yardım alabilirsiniz. Bakım yağlarını nemli saçınıza kökten uca uygulamalı ve en az 30 dakika saçta bırakmalısınız. Yağların nemlendirmek dışında pek çok farklı işlevi de mevcut. Örneğin; Argan yağı tamamen yapılandırıcı bir görev üstlenirken, zeytinyağı kepekle, ısırgan otu ve badem yağını da uzaması için kullanabilirsiniz.

Isıdan uzak durun

Isıdan uzak durmalısınız, çünkü saç telleriniz ısıyla direkt zarar görüyor. Saçınıza fön ile kurutma yapacaksanız, öncelikle mutlaka koruyucu bakım yağı sürmeli ve uzaktan kurutmalısınız.

Gıda takviyesi alın

Ne kadar sağlıklı beslenirseniz, o kadar güzel ve sağlıklı saçlara sahip olursunuz. Özellikle de Omega 3 ve 6 yağ asitleri , demir ve protein bakımından zengin bir beslenme eşittir sağlıklı saçlar anlamına geliyor. Eğer bu vitaminleri yeterli derecede tüketemiyorsanız o halde gıda takviyesi olarak alabilirsiniz.

Tarak seçimi

Saçları taramak, saçlara daha fazla oksijen götürerek uzamalarını ve parlamalarını sağlar. Ancak tarak kullanımında sentetik fırçalardan uzak durmalısınız. Sentetik taraklar yerine uzun, kısa kıllardan oluşan, topsuz uçlu fırçalar tercih edebilirsiniz.