Kolay ve hızlı uzayan saçlar için yapmanız gerekenler

Saçlarınız ısı, mevsim geçişleri, boya gibi birçok nedenle kırılır, cansızlaşır ve çok yavaş uzamaya başlar. Saçlarınızın kolay ve hızlı şekilde uzamasını istiyorsanız neler yapmanız gerektiğini de bilmeniz gerekiyor. İşte yapmanız gerekenler...

kolay-ve-hizli-uzayan-saclar-icin-yapmaniz-gerekenler

Sıkıca at kuyruğu yapmayın

Tepeden sımsıkı toplayıp bir tokayla bağlamak saçınıza yapacağınız en büyük kötülüklerden biri. Özellikle sıkı at kuyruğu modeli, saç köklerinizi gererek geri dönüşü olmayan bir tahribat oluşturuyor ve saçlarınızı kırarak sağlıksızlaştırıyor. Bu da saçınızın uzamasını engelliyor ya da yavaşlatıyor. Bunun yerine gevşek bir biçimde toplamalı ya da saçınızı örmelisiniz.

Yüksek ısıdan uzak durun

Saçınızı yıpratan en önemli nedenlerden biri de yüksek ısıya maruz kalmasıdır. Yüksek ısıya maruz kalan saç, kırılıyor ve doğal uzama süreci yavaşlıyor. Maşa ya da düzleştirici gibi saç şekillendirme aletlerini kullanmanız gerekiyorsa öncesinde ısıya karşı dayanıklı spreyler kullanmalısınız.

Saç diplerinize bakın

Faydalı yağlarla zenginleştirilen serumlar ve maskeleri saç diplerinize uygulamalısınız. Saç diplerinizin dış etkenlerden de temizlenmesi gerektiğini belirten saç uzmanları bunun için su ve sirke karışımıyla hazırlanan saç maskelerini öneriyor.

Banyodan sonra taramayın

Saç şekliniz ne olursa olsun banyodan hemen sonra asla taramaya kalkmayın. Islak saçın kırılması daha kolay ve çabuk olacaktır. Saçınız eğer çok karışmışsa elinizle ya da çok geniş aralıklı bir tarakla tarayabilirsiniz.